Chorá spoločnosť?

Autor: Roman Šimák | 6.4.2011 o 22:48 | (upravené 10.9.2011 o 18:52) Karma článku: 3,00 | Prečítané:  759x

Charakteristika dnešnej spoločnosti je rozmanitá a plná protikladov či už mravných, spoločenských alebo politických. Po zamyslení sa nad spoločnosťou v ktorej som neoddeliteľnou súčasťou, napadajú ma rôzne veci ktoré by sa dali rozoberať. Ku príkladu je to ľudská nátura vzhľadom k inej ľudskej náture. Rozdiely medzi nami ľuďmi robia naše charakterové rysy, či už sa nám to páči alebo nie, nie sme rovnakí. Nie to teda nie sme.

 murplejane

Možno práve tento fakt v nás vyvoláva nepríjemné pocity, že onen človek je od nás odlišný menej alebo viac. Ja, ty, on, oni, my ľudia, či už si to priznáte alebo nie , sústavne sa porovnávame s ostatnými. Či sme vyšší, krajší, lepšie zarábajúci, úspešný alebo menej, nedá nám to a hľadáme odlišnosti na základe ktorých odcudzujeme a zatracujeme práve vtedy, keď sa nám nepáči, že sú ľudia iný ako my, že si dovolia mať iný názor a otvorene ho prezentovať. Negatíva spoločnosti dnešnej doby s takmer nulovou perspektívou sú pravdepodobne na trvalo zakorenené v našej náture, ktorá je len výsledkom histórie ľudského bytia na Zemi. Vedieme vojny, ubližujeme najbližším, diskriminujeme, znevažujeme, atď. Otázka znie: Sme chorá spoločnosť? Ako môže jedinec tvrdiť o spoločnosti, ktorej je súčasťou, že je chorá? Názory jednotlivcov sa nemusia zhodovať s názormi spoločnosti, ktorá môže pokladať za správne práve verejnú mienku, ktorá (ako sa už ukázalo v minulosti) nemusí byť vždy pravdivá. Možno som naivný alebo neznalý, ale podľa môjho názoru sa spoločnosť mení, mení sa a to k horšiemu. Menia ju práve ľudia, ktorý ju chcú mať takú akú ju prezentujú verejne, aj v médiách. My „obyčajný“ ľudia sme len obeťou „vyššieho“ rozhodnutia zmeniť svet k horšiemu, prostredníctvom vštiepovania myšlienok ktoré nesú v konečnom dôsledku skazu. Mám na mysli materializáciu - chuť po pekných, no hoci absolútne nepotrebných veciach bez ktorých, by sme sa bez väčších problémov zaobišli. Nadobúdaním vecí ktoré nepotrebujeme meníme náš charakter v niečo, čo už nie sme naďalej my.

Spoločnosť mení jedincov a vytvára si ich k svojmu obrazu. Položte si teda otázku: Dokážete odolať? Dokážete o sebe čestne prehlásiť, že vás spoločnosť nezmení a vždy ostanete  sám sebou?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?