Prečo smútime prostredníctvom facebooku?

Autor: Roman Šimák | 9.9.2011 o 15:16 | (upravené 10.9.2011 o 14:54) Karma článku: 4,23 | Prečítané:  798x

Prakticky okamžite ako sa svet (facebook) dozvedel o leteckej tragédii pri Jaroslavli a následnej smrti Pavla Demitru a jeho hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ, vznikajú udalosti, skupiny a pribúdajú aj statusy užívateľov, ktoré vyjadrujú zármutok jednotlivcov ale aj celých skupín ľudí, ktorí neváhajú vyjadriť svôj smútok prostredníctvom sociálnej siete facebook.

 internet

Ľudia v mojom okolí sa rozdeľujú na dva tábory: na ľudí, ktorých nesmierne otravuje keď vidia, ako sa ľudia pridávajú do skupín, udalostí, ktoré len pripomínajú smrť nebohého hokejistu a na ľudí, ktorí sa veselo pridávajú do týchto stránok. Teraz nastáva otázka: Je to správne? Najskôr si povedzme, čo je správne. Podľa mnohých ľudí je správne niečo, čo je všeobecne považované za etické alebo morálne v súlade s väčšinovou spoločnosťou, ale doba napreduje závratným krokom a spolu s ňou aj sociálne siete, ktoré už dnes ľudia navštevujú viac ako telefónny zoznam svôjho telefónu. Povedal by som, že to záleží od uhla pohľadu. Ľudia, ktorí sa do takýchto skupín pridajú, možno ani nerozmýšlajú nad hlbšou podstatou skupiny, vidia iba nadpis, ktorý umocňuje tragédiu úmrtia hokejového týmu a človek, ktorý stránku vytvoril, si mydlí ruky, pretože chce dosiahnúť čo najväčší počet užívateľov v jeho skupine, prípadne stránka vyššiu návštevnosť. Ale na druhej strane, podľa môjho názoru, je prirodzené vyjadrovať svoj smútok a ak to chce robiť niekto prostredníctvom facebooku, prosím, je to jeho vec. Nemyslím si ale, že treba takýchto ľudí odsudzovať - základný princíp tolerancie. Dostávame sa teda k otázke, čo je morálne. Možno to nie je úplne etické, keď sa pridávame do udalostí, že zapálime imaginárnu sviečku cez facebook. Je lepšie tak spraviť bez toho, aby som to písal niekde do statusu alebo vytváral na to udalosť. Ale ako som už načrtol, toto je nová doba, v ktorej hrá facebook veľmi dôležitú úlohu, kde vznikajú prinajmenšom morálne diskutabilné záležitosti.

Preto ak budete nabudúce kritizovať jednu alebo druhú skupinu ľudí, zamyslite sa nad skutočnosťou, že každý to vidí inak a človek je len bytosť ľahko ovplyvniteľná a pri facebooku to platí dvojnásobne.

Nie som zástancom ani jednej ani druhej skupiny ľudí. Smrť Pavla Demitru sa ma dotkla tak ako každého (srdcom) občana slovenského štátu, ba o to viac, že som vyrastal na území Trenčianskeho kraja, kde bol Paľo vždy veľkým idolom. Nikdy som nebol veľký hokejový fanúšik, hoc viem, že Paľo spravil pre hokejové Slovensko veľmi veľkú kus práce, za čo som mu veľmi vďačný, pretože ľudí, ktorí nezištne zviditeľňujú a reprezentujú svoju krajinu vo svete, by sme si mali vážiť a vzdávať im úctu, nakoľko takých ľudí nie je nikdy dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?