10 rokov po útokoch na slobodu

Autor: Roman Šimák | 11.9.2011 o 5:58 | (upravené 11.9.2011 o 6:05) Karma článku: 4,41 | Prečítané:  586x

Hneď po útokoch na svetové obchodné centrum George W. Bush alebo ak chcete USA, vyhlásila vojnu proti terorizmu. Slovo terorizmus vyjadruje násilný čin akým určitá skupina ľudí (väčšinou radikálny extrémisti) negatívne vplýva na život občanov, vytvára strach či už za účelom spoločenského, náboženského alebo politického uznania. Onoho osudného septembrového dňa tomu nebolo inak. V ten deň nastali udalosti, ktoré ukázali svetu že aj nedotknuteľná imperialistická superveľmoc má svoje slabé stránky. Aj Vám sa to zdá ťažko uveriteľné?

Reakcie občanov bezprostredne po náraze lietadiel do WTCReakcie občanov bezprostredne po náraze lietadiel do WTCAP

Ak áno nie ste samy, existuje obrovské množstvo zoskupení vedcov, inžinierov, politikov ktorý veria, že útok na srdce Ameriky nemohol zosnovať nejaký fúzatý muž z jaskyne. Aj po 10 rokoch sa vynárajú ďalšie a ďalšie otázniky, ktoré podporujú konšpiračné teórie týkajúce sa útokov na Ameriku. Útoky na symbol slobody Ameriky sa stali akýmsi symbolom začiatku vojny proti terorizmu, podnietili verejnú mienku obyvateľov USA, ktorý následne súhlasili so vstupom Amerických vojsk do Iraku (samozrejme aj pod zámienkou biologických zbraní, ktoré sa nikdy nenašli), ktoré mali za úlohu zvrhnúť Saddámov režim. Podarilo sa. Nekonečná vojna v Afganistane sa tiež dočkala svojho konca údajným úmrtím Usámu Bin Ládina (veď po 10 rokoch by sa aj patrilo) za cenu tisícok spojeneckých vojakov, nevinných obeti a miliardových výdavkov. Čo im ale vojna priniesla? Možno ešte väčší strach z nepriateľov, ktorých si mimochodom spravili vo svete ešte viac. Možno väčšie výdavky štátu na zbrojenie armády a náklady s tým spojené, aj to predsa niečo stojí nie? Možno by mohli radšej tie peniaze použiť na splácania dlhu, ktorý nezadržateľným tempom rastie do výšin a spolu s ním aj padá celá ekonomika USA , ktorá so sebou ťahá Európu a dalo by sa povedať, že aj celý svet. Taká je situácia dnešných dní, prekonali sme krízu, a čaká nás možno ešte väčšia, superkríza. Nehovorím že je to následok 11. Septembra, aspoň nie taký viditeľný ako neúnavné kontroly na letiskách a bezdôvodné prehliadky slušných ľudí. V konečnom dôsledku onen osudný deň nepochybne vyvolal vojnu so strachom, so strachom, či sa nestane ešte niečo podobné niekde vo svete, nehovorím, že by sa nestalo (útoky na Madrid, Londýnske Metro). Budúcnosť neveští nič dobré, na svete je viac strachu, ekonomická situácia sa zhoršuje, hrozí pád eurozóny, bežný občan upadá do depresie.

Môj názor ostáva ten, že po tých desiatich rokoch, to nie je o nič lepšie ako to bolo predtým, ba aj horšie, ľudstvo trpí hlbokou depresiou, z ktorej ho môže vyslobodiť len tolerancia, uvážené kroky a spoločenská empatia. Bohužiaľ nie vždy to vieme ovplyvniť, my obyčajní ľudia. Aspoň, že nám ostala tá kvázi sloboda prejavu, ktorú nám možno tiež zoberú.

 

pozn. : text ešte neprešiel gramatickou korektúrou :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?